Torsdagen den 23 februari 2012



Välkommen till Zenita

Vi är ett säkerhetsföretag med inriktning mot detaljhandel, institutioner och medelstora företag. Här kan du läsa om vårt säkerhetskoncept och vår syn på kvalitet.

Vi skräddarsyr alltid våra lösningar efter kundens specifika behov av säkerhet. Tveka aldrig att kontakta oss för en första personlig och kostnadsfri konsultation.

2011-10-26

Ny Webbaserad kartfunktion till Larm2000

Zenita har tagit fram en ny kartapplikation som ger ett värdefullt stöd för operatörerna i deras arbete. Funktionen ger en överblick om var mobila enheter finns geografiskt på en karta. Väljer du att följa ett fordon så glider kartan med när fordonet rör sig på vägarna. Se bild>>.

· Zooma in när du vill följa ett fordon i stadstrafik och vid färd genom riskfyllda platser eller stadsdelar.

· Zooma ut när du översiktligt vill se var alla fordonen befinner sig just nu.

Historiska sökningar är möjliga att göra, ex för senaste timmen eller dagen, och aktiveras via en separat funktion och visar då var man kört under den angivna tidsperioden. Vidare visas larmhändelser från enheterna på kartan så att användaren kan se var enheter/fordon som larmat befinner sig alt. har befunnit sig. Se bild>>.

Zenitas kartapplikation baseras på att Larm2000 exporterar larm och positionsförfrågningar för fordon och personlarm, till en applikation som kommunicerar med en kartdatabas.

Operatören/användaren loggar in och ser enheterna på en karta i ett webfönster. Den senast rapporterade positionen för objektet visas med en pil på kartan och vid larmhändelser visas en symbol på platsen för händelsen. Även en kvitteringsfunktion finns för att släcka larmsymboler på kartan. Se bild>>.

Eftersom fordon kan vara olika utrustade så visar symboler och en förklarande text vad larmen betyder. Symbol och visningstid för symbolerna kan väljas individuellt per larm och enhet.

Om en enhet inte är definierad så hanteras detta på samma sätt som i Larm2000, koden läggs upp och visas för operatören på sådant sätt att denne uppmärksammar att något behöver kontrolleras.

Du kan ha en eller flera webkartor öppna samtidigt.

Kontakta Zenita för mera information